Second Life ve E-Öğrenme

Second Life ilk çıktığında ülkemizde de oldukça dikkat çekmiş sanal bir dünyaydı. Gerçek hayatta yapamadıklarımızı, yapmak istediklerimizi yapabileceğimiz bir ortam vaad ediyordu. Bugüne baktığımız zaman her ne kadar biraz ülkemiz insanları üzerindeki etkisini azaltmış olsada Second Life hala Türk kullanıcılarının kullandığı bir platform. Özellikle yurtdışında Second Life’ın kullanımı ona bakış açısı oyundan çok öte, biraz daha farklı.

Second Life bugüne kadar bir çok üniversitede araştırma konusu oldu. Gerek hayatımızdaki yeri ile ilgili gereksede eğitim üzerindeki etkileri anlamında birçok araştırmacı Second Life’ın üzerimizdeki etkisini araştırdı. Bu yazımda Secon Life’ın eğitim anlamında hangi alanlarda kullanılabileceğine biraz değineceğim.

Second Life üzerinde iş hayatında sıkça kullandığımız sunumlar yapılabilir, paneller ve tartışma forumları oluşturulabilir.

Kişisel gelişim eğitimlerini bu sanal dünyadan kullanıcılara sunmak diğer eğitim yönetim sistemlerine göre daha eğlencelidir. Kişilerin ilgisini seçerek onların sistem üzerinde daha uzun süre kalmasına yardımcı olur.

Platform üzerinde kişiler kendi sergilerini Second Life üzerindeki katılımcılara aktarabilir. Onların görüşlerini canlı olarak dinler ve gerekli geribildirimleri verebilir. Hatta bir kademe daha ileri giderek sergisindeki ürünleri kullanıcılara satabilir.

Kişiler “Role Playing” yapapabilir. Onlara verilen bir rolü, bu platform üzerinde oynaması istenebilir. Genellikle satış eğitimlerinde gördüğümüz “Role Playing” yaklaşımı Second Life’la etkili bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Platform üzerinde similasyonlar yapmak mümkündür. Belli bir durumu burada gerçek hayattaymış gibi yapmak mümkündür.

Kişiler ya da gruplar katılımcılara buradan tiyatro oyunlarını oynayabilir, küçük piyesler sunabilir.

Saklanan bir şeyi bulması için ekiplere talimat verilebilir ve bu ekiplerin saklanan şeyi bulmaya çalışırken nasıl takım olma yaklaşımları sergiledikleri izlenebilir.

Platform üzerinden dil eğitimi verilebilir. Sistem kişilerin karşılıklı olarak konuşmasına müsade ettği için, sanal ortamdan dil kurslarını vermek çok kolaydır.

Politika veya markalama anlamında araştırmalar sistem üzerinde ki kullanıcılarla rahatlıkla yapılabilir.

İş anlamında yeni ilişkiler kurulabilir, networking yapılabilir. Nasıl networking yapılacağı anlamında kişilerin kendilerini burada geliştirmeleri mümkündür.

Mimari tasarımlar ve modellemeler için platform oldukça uygundur. Öğrencilere sanal dünyada kendi çalışmalarını denemeleri için bir fırsat verilebilir.

Şehir planlamcılığı için güzel bir platformdur. Uygulamalar gerçek hayata geçmeden ergonomik anlamda test edilebilir.
Bu örnekleri dahada genişletmek mümkün. Burada önemli olan eğitimlerin veya verilmek istenenlerin gerçek hayattan biraz farklı olarak sanal dünyada kullanıcılara sunulmasıdır. Ancak eğitim anlamında kullanım alanlarına bakıldığında oldukça etkili bir araç olarak kullanılabilir.

Buyrun  deneyin; http://www.secondlife.com/

Bir Cevap Yazın