Blackboard Sales Meeting – Amsterdam

8 – 10 Temmuz tarihleri arasında Blackboard’un düzenlediği Sales Meeting’e katılmak için Hollanda’nın Amsterdam şehrine gittim. Burada üründen uzak bir toplantı gerçekleştiğini söyleyebilirim. Blackboard’ta artık ürünün değil vizyonun konuşulduğunu görmek sevindirici.

Toplantının ilk gününde Blackboard’un sunmuş olduğu Manage Hosting hizmetinin verildiği Datacenter’ı gezme fırsatı yakalıdık. Yüksek güvenlik önlemleriyle girdiğimiz bu datacenterı güvenlik görevlileri ile gezerken kameralarında bizi izlediğini söylemem gerekli. Burada güvenlik maksimum düzeyde. Özelliklede doğal afetler diyebileceğimiz durumlara karşı önlemler çok iyi bir şekilde alınmış. Datacenter yerden 80 cm yukarıda. Bu boşlukta binanın havalandırma sistemleri yer alıyor. İkisi soğuk ikisi sıcak olmak üzere 4 kalın boru odayı baştan sona dolaşıyor ve içeride meydana gelebilecek hava değişimlerine karşı odanın her daim aynı soğuklukta kalmasını sağlıyor. Burada bulunan  bilgilerin saklandığı sunucuların her daim soğuk bir ortamda kalması sağlanıyor. Özellikle yangına karşı datacenter’ın korumaları mükemmel, iki defa tüm binaya yangın söndürme cihazlarından özel gaz püskürtecek şekilde tasarlanmış. İçeride yaklaşık 30 kadar büyük çapta tüp mevcut ve bu tüplerin tanesi 1000 ila 1500 euro arasında değişiyor.

Datacenter’ın içi çok özel bir şekilde tasarlanmış. Uzaktan gelenler için özel çalışma ve toplantı odaları mevcut. Ayrıca duş alabilecekleri bir yerde ayarlanmış, yine hoş vakit geçirebilmeleri için bir sinema odası ve her şeyin hazır bulunduğu bir mutfak var. Bunları okurken datacenter’dan mı bahsediyorsun diyebilirsiniz. Kesinlikle benide ilk gördüğümde hayrete düşüren bir datacenter tecrübesi oldu.

Toplantılarımızın ilk gününde pazarlama faaliyetlerine değindik. Blackboard’un dünyada uyguladığı pazarlama faaliylerinin yanında bunları nasıl yerel pazarlara uyguladığını öğrendik. Pazarlama çalışmalarında Güney Afrika’dan katılan Eiffel Corp’un yetkilileri ülkelerinde yaptıkları çalışmalardan örnekleri diğer katılımcılarla paylaştılar.

Toplantının ikinci gününde yine katılımcıların başarı hikayeleri yer aldı. Herkes kendi ülkesinde gerçekleştirmiş olduğu projeleri anlattı. Şirketimin bir başarı öyküsü olarakta Kadir Has Üniveritesi’nin başarılı Blackboard çalışmaları anlatıldı. Kadir Has Üniversitesi Blackboard’u çok etkin kullanan üniversitelerden birisi ve bunu çok büyük bir insan gücüne gerek duymadan yapıyor. Çünkü yine Blackboard’un bir hizmeti olan Manage Hosting hizmetinide eğitim yönetim sistemi hizmetinin yanında kullanıyor. Bu hizmet hiçbir teknik bilgi birikimine ve yatırımına gerek duymadan kurumun öğrencilerine maksimum kalitede hizmet vermesine olanak veriyor.

Özet geçmem gerekirse; Blackboard dünyada en yaygın kullanılan eğitim yönetim sistemi sıfatını fazlasıyla hak ediyor. Çünkü yaptıkları işe inanıyorlar ve en önemliside bir üründen çok hayatı ve işleri kolaylaştıran bir hizmet verdiklerinin farkındalar. Kullanan tüm eğitim kurumlarının çok şanslı olduğunu ve yüksek kalitede hizmet aldığını söylemem gerek.

Bir Cevap Yazın