Pearson’dan Ücretsiz Eğitim Yönetim Sistemi: OpenClass

Eğitim Yönetim Sistemi pazarı oldukça hareketli bir pazar. Bir müşteri yıllardır kullandığı eğitim yönetim sistemini bir sonraki yıl hızlı bir şekilde değiştirebiliyor. Elbette gerekli ön analizleri yaparak. Daha önce yazdığım ticari eğitim yönetim sistemlerine buradan, açık kaynak kodlu eğitim yönetim sistemlerine de buradan ulaşabilirsiniz. Bu sefer Pearson ingilizce adı ile Learning Management System olan Eğitim Yönetim Sistemi pazarına farklı bir soluk getiriyor. Hem de hemen hemen her Google uygulaması gibi bunu da ücretsiz olarak isteyen eğitim kurumuna Google Apps Market üzerinden ulaştırıyor üstelik bulut bilişim yaklaşımıyla.

Pearson eğitim alanında çok tecrübeli bir şirket. Asıl odağı eğitim olan ve çalıştığı eğitim kurumlarına içerik tedarik eden Pearson’ın eğitim yönetim sistemi de her zaman sorulan bir diğer hizmet olmuştur. Aslında müşterilerine sunduğu bir eğitim yönetim sistemi vardı. Pearson, Google Apps ile çalışarak elinde bulundurduğu know-how’ı teknolojik anlamda en iyi şekilde ulaştırabilecek bir platformu tercih etmiş.

Yeni eğitim yönetim sisteminin adı OpenClass. Öne çıkarılan özellikleri her Google uygulamasındaki gibi Open, Easy ve Free olmuş. Pearson, özellikleri sitesinde şöyle açıklamış;

Open: Pearson “open” diyerek herkese açık bir sistem sunduklarını söylemiş. Her boyuttan akademik kurum, her türlü içerik için OpenClass’ı rahatlıkla kullanabilir.

Easy: Pearson’ın en çok üzerinde durduğu diğer bir konuda kolaylık. Sistemin çok kolay bir şekilde kullanılabilir olmasına dikkat etmişler.

Free: Ücretsiz. Şuan Google Apps altında yer alan ürün, hemen hemen diğer Google uygulamaları gibi ücretsiz olarak isteyen kurumun kullanımına sunulmuş durumda.

Gelecek dönemde eminim OpenClass ismini daha çok duyacağız. Ücretsiz olması, arkasında Pearson gibi eğitimde tecrübeli bir şirketin olması akademik kurumlar için büyük bir tercih sebebi. Moodle’ın en büyük sorunu olduğunu düşündüğüm teknik destek kısmını Pearson iyi yönetebilirse eğitim yönetim sistemi pazarından büyük bir pay alması mümkün.

OpenClass ile ilgili tanıtım videosunu aşağıda izleyebilir, web sitelerini de buradan ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın