Melek Yatırımcılara Ne Kadar Hisse VerilMEmeli

Bugün e-tohum‘un organize ettiği bir etkinliği internetten canlı olarak izlerken Baybars Altuntaş’ın olduğu bölümde söylediği bir şey dikkatimi çekti. Yatırımcılık konusu ülkemizde yeni yeni zemin kazanırken başlarda yapılabilecek bir hata beklediğimiz o güzel geleceğin çok daha geç gelmesine sebep olabilir. Bu yüzden yatırım alanında emek veren herkesin biraz daha dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum. Nedenini de aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

Öncelikle yatırımcılık, özellikle de melek yatırımcılık kurumsal anlamda yatırımcılıktan çok farklıdır. Kurumsal anlamda bir yatırım şirketi bilinen ismi ile venture capital şirketi size ortak olduğunda belirli bir zaman için size yatırım yapar. 3 ile 4 yıl arasında sizden yatırım yaptığı hisse değerini daha da değerli kılmanız için ortak olur. En fazla 8. yılda çıkış yaparak, yani sizden aldığı hisselerini satarak gelir elde etmeye çalışır. Aldığı hisseleri daha fazla zarar etmemek için zararına da sattığı olabilir. Ancak bilinmesi gerekir ki bir venture capital şirketi muhakkak günün sonunda sahip olduğu şirket hissesini elinden çıkarmak isteyecektir. Bu hisselerin satıldığı kişi siz de olabilirsiniz bir başka kişi veya şirket de olabilir.

Gelelim Melek Yatırımcılara. Melek yatırımcılar size işin en başında güvenmiş kişilerdir. Hatta birçok girişimci çıktıkları bu zorlu yolda yanında bazı melek yatırımcıları isteyebilir. Hem onun koçluğundan yararlanır, hem de çevresinden. Kısacası beraber büyütürler şirketi. Melek yatırımcı hiçbir zaman girişimcinin karşısına çıkıp şirketinin %60’ını bana ver demez. Dememesi gerekir. Bunun en büyük sebebi de girişimcinin içinde yanan ateşi söndürmemektir. Amerika’da genelde bu rakamlar, %1’den başlar %2, %5, %10 şeklinde devam eder ama büyük paralar koyan Melek Yatırımcılar bile çıkıp ilk turdan şirketinin %60’ını bana vereceksin demez. Birkaç yatırım turundan sonra bu oranlar verilebilir. Elbette bu söylediklerim genellikle internet projeleri için geçerlidir. Ayrıca melek yatırımcılar belirli bir zaman sonra hisselerini satmak zorunda değildir. Şirketiniz var olduğu sürece sizinle birlikte ortak olabilir. Tabi hak ettiği temettü miktarını vermeniz şartı ile.

Kısacası internet işindeyseniz vermeniz gereken hisse oranları çok yüksek değildir. Girişimcileri yüksek oranlarla korkutmamak gerekir. Aşağıda yer alan tablo sizinle yola çıkan ekibinize ne kadarlık bir hisse verilmesi gerektiğine dair fikir verebilir. Melek Yatırımcılar için katkısına göre hisse vermek en güzelidir.

Görsel 1: etohum
Görsel 2: The Wharton School

 

Bir Cevap Yazın