İyi Lider Seni Geliştiren Liderdir

Daha önceki yazımda liderin en temel tanımını yapmıştım. Şimdi de iyi liderin diğer bir özelliğinden bahsetmek istiyorum. Bu tanımı hem okuduğum kaynaklardan hem de iş yaşamımda edindiğim tecrübelerime dayanarak yapıyorum. Bu yüzden burada yazdığım yazıyı bir tecrübe paylaşımı olarak özümsemenizi tavsiye ederim.

Liderin bir vizyonu, ulaşmak istediği bir hayali vardır ve o hayale ulaşmak için belirli yollar, stratejiler izler. Elbette liderle yola çıkan her bir ekip üyesi liderin gördüğü  o vizyona kendisini dahil edemeyebilir. Bu yüzden burada en büyük görev liderindir. Ekibinde yer alan her bir üyenin kendi gördüğü vizyona yaklaşması için elinden gelen desteği ekip arkadaşlarına vermeli, belirli aralıklarla onlara küçük eğitim programları uygulamalıdır.

İş hayatına baktığımızda her zaman babacan yöneticilerle çalışma şansına sahip oldum. Üstelik bu kişiler genelde çalıştığım şirketlerin Genel Müdür koltuğunda oturuyordu. Her birisi iş yapış şekillerini bize aktarmaktan öte ekip olma ruhunu öğreten kişilerdi. Göremediğimiz yerleri açıklayan, geçmişte edindiği tecrübeleri bizimle paylaşan yöneticilerdi. Bu yüzden siz de iş hayatında sizi geliştiren liderlerin olmasına dikkat edin.

İş hayatında, sosyal hayatınızda lider olmak istiyorsanız siz de çevrenizdekilere yardımcı olun. Sizi anlamaları için fırsat verin, bir şeyler başarmak istiyorlarsa onlara yardımcı olun. Yardımcı olduğunuz, yol gösterdiğiniz sürece size güvenmelerini sağlarsınız ve işte o zaman lider olmaya ilk adımı atarsınız.

Bir Cevap Yazın