Sonuç Odaklılık Üzerine

targetSadece iş hayatında değil, hemen hemen her alanda bizlerin yapması gereken çalışmalar, ulaşmamız gereken hedefler var. Üstelik bu çalışmları belirli bir zaman dilimi içinde yapmamız gerekiyor. Geç gelen bitmiş iş, o işe olan ihtiyacı azaltabileceği gibi artık hiçbir anlamıda olmayabiliyor.

Bugün sonuç odaklılık üzerine yazmak istedim. Gerek iş hayatında, gerekse öğrencilik yıllarımda çevremde gördüğüm en büyük eksiklerden birisi sonuç odaklı olma konusuydu. Yine aynı şekilde sonuç odaklı olabilmekle inisiyatif alabilme arasında da bir bağlantı olduğunu düşünüyorum. İnisiyatif konusu ayrı bir yazı konusu ama burada yazımı yazarken bazı bölümlerde o konuya atıfta bulunacağım.

Bu konuyla ilgili güzel bir atasözü var. Bir işe başlamak bitirmenin yarısıdır. Öyleyse bir işte sonuca ulaşmak için öncelikle içinizde o işe başlama motivasyonunu göstermeniz gerekli. O işe giriştikten sonra sonuca ulaşmak hiç başlamayan birine göre daha kolay. O yüzden öncelikle bunu unutmayalım. Yapılması gereken bir işi zamanında yapmaya başlamak sonuca ulaşmanın ilk adımı.

Peki sonuca ulaşma konusunda çevremde gördüğüm insanlarda sorun nerede? Aslında ilerledikleri işlerde belirli bir karar verilmesi gereken durum olduğunda genelde durup beklemeyi tercih ediyorlar. Orada işi ilerletmek için gerekli aksiyonu almıyorlar. Oysa bana göre işi sonuca götürmeleri için kırıp geçirmeleri gerekiyor. Ee haliyle işin arasına biraz soğukluk girince o iş hiçbir zaman sonuca ulaşmıyor. Taki ben ya da bir üst yöneticileri nerede takıldınız sorun ne diye sorana kadar. Üstelik öyle basit sorunlarda takıldıklarını görüyorum ki, birini telefonla arayıp sorunu çözüm yola devam etmek varken işi orada bırakıyorlar.

Siz siz olun, bir yerde takıldığınızda önce siz olsanız bu işi nasıl çözerdim diye düşünün, sonra yöneticim olsa bu işi nasıl çözerdi diye kendinize bir sorun. O da olmadı çevrenizdeki arkadaşlarınıza bu soruları sorarak bir çözüm üretmeye çalışın. Çalışın ki sonucuna ulaşmak istediğiniz şeye zamanında ulaşın.
Görsel kaynak: http://blog.fortinet.com/uploads/media/industry-trends-news/target.jpg (31.12.2014, 12.07)

Bir Cevap Yazın