Maymunlar Cehennemi ve Liderlik

Maymunlar Cehennemi filmini izlediyseniz başlarda sevimli mi sevimli baş kahramanlardan Sezar’ın zaman içinde nasıl liderlik özellikleri kazandığını da gözlemlemişsiniz demektir. Tamam belki kendizini filme kaptırdınız ve bu liderlik özelliklerini nasıl kazandığını es geçtiniz. O zaman bu sefer yazıyı dikkatli okuyarak Hollywood senaristlerinin liderliği nasıl işlediğini yakalabilirsiniz.

Filmi izleyenler, maymunların aldığı ilaç sonucu zekalarının geliştiğini ve bunun sonucunda da başkahraman maymun Sezar’ın lider olduğunu söyleyebilir. O zaman ben de liderlik sadece zeka ile olsaydı Einstein’ın ne kadar lider olduğunu sorardım. Yani liderlik yalnızca zeka ile olabilecek bir şey değil.

Aileni, Arkadaş Grubunu, Şirketini Sahiplen!

Film içinde birçok kez duygusal bağların işlendiğini görüyoruz. Ailesinin başına gelen bir olayda belki hayvansal içgüdüleri belki kazandığı insani duygularla Sezar onları korumaya çalışıyor. Bu durum bulunduğunuz grup içinde size olan güveni arttıracağından ailenizi, arkadaşlarınızı ya da şirketinizi çok iyi şekilde sahiplenmeniz gerekiyor. Bu bulunduğunuz sosyal çevrede size olan güveni arttıracaktır. İnsanlar onlarla mücadele eden kişilere gönülden bağlanır. Siz de yeri geldiğinde ait olduğunuz çevreye sahip çıkın ve bunu yaparken tereddüt etmeyin.

Haksızlığa Karşı Ses Çıkar!

Bizim Sezar’ın kafese kapatılıp diğer maymunlarla ya da şempanzelerle bir araya geldiği sahneyi hatırlıyor musunuz? Sürekli insanlarla yaşamış bir maymunun kendi cinsleri ile biraraya gelmesi ve oranın lideri olmasının nasıl işlendiğine bir bakalım.

Maymunlara kötü davranan maymun bakıcısını hatırlıyor musunuz? Sürekli bakmak, onların sorunlarıyla ilgilenmek zorunda olduğu maymunlara kötü davranınca maymunlarda ister istemez o bakıcıdan korkuyor. Ancak aynı insanlarda olduğu gibi maymunlar da bu kötü durum karşısında biraraya geliyor ve direniş gösteriyorlar. Tabi ki bizim Sezar’ın bu direnişi başlattığını söylemiyorum bile. İnsanlar kendisine kötü davranan kişilere karşı birlik olmaya ve bu kötü gidişe dur demeye meyillidir. Arap ülkelerinde yaşanan son olayların hepsinin ortak noktası onlara kötü davranan bir devlet başkanlarının olmasıdır. Bu yüzden kötü durumda olan, ezilen halkın arasından liderler çok daha kolay çıkar çünkü halk onları yükseltecek bir lidere daha sıkı sarılır ve tam bir lider olması için destekler.

Bağışla!

Bağışlamak büyüklüktür denir. Ben onu bağışlamak liderliktir diye değiştireceğim. Çünkü maymunlar gibi insanlar da hata yapar ve hata yapıldığında bizim beklemediğimiz bir davranışı – bağışlamayı – bir başkası gösterdiğinde o kişiye hayranlık artar. Sizi bağışlayan kişinin aslında size bir şans daha verdiğini iyi bilmek gerekir. Filmde maymunumuz Sezar, kapatıldığı yerde bir başka maymunla kavga ediyor, belki kimin güçlü olduğunu göstermek için yapılan bu kavga, hayvan bakıcısının bayıltan silahı onlara sıkmasıyla son buluyor. Sonrasında birçok kez kendi gücünü gösterebileceği fırsatlar doğmasına rağmen Sezar bu maymunla bir daha kavga etmek yerine onu kazanmaya çalışıyor. Biriyle kavga etmek bize bir şey kazandırmaz, onları kazanmamız gerekir. Elbette sizinle çalışmak istemeyenleri de zorla kazanmaya çalışmayın, enerjinizi başka yerlere harcayın. Bırakın gitsinler, doğru bildiklerinin yanlış olduğunu göstermek için bir fırsattan daha fazlasını vermeyin.

Sorumluluk Al ve Seni Destekleyenlere Arkanı Dönme!

Filmin sonlarına doğru bizim Sezar’ı sahibi almaya geliyor. Güvenli olacağın bir ortama seni götürebilirim diyor. Kimse sana zarar vermez diyor. Elbette Sezar artık bir lider, bir savaşı beraber kazanmış olduğu arkadaşlarını geride bırakmıyor ve ait olduğu yerde arkadaşlarının yanında kalmayı tercih ediyor. Elbette bu davanış diğer maymunlar arasında artık kimin lider olduğunu gösteren son davranış oluyor.

Evet, filmde maymunlar insansı davranışlar gösteriyor ancak çıkarmamız, almamız gereken dersleride kaçırmamamız lazım. Liderlik belki tek bir özelliğe sahip olmakla olmuyor ancak birçok bileşenin sonucunda liderlik özelliği insanlar tarafından size bahşediliyor.

Keyif aldığınızı umarım.

Bir Cevap Yazın