En Büyük Düşman EGO’dur

egoHalk arasında egoları ne kadar büyük denen insanlar vardır. Bunu söyleyen insanların aslında kimi zaman o kişiyi ukala olarak nitelendirmek istediğini anlıyorum. Ego’ları büyük insanlar hayatta çok fazla, herkesin az da olsa egosu var. Egosuz insan yok gibi. Ben de bunlardan biriyim. Bazı konularda – iyi bildiğim konularda – egomun önüne geçemediğim zamanlar oluyor. Ancak iş hayatında saygı ile ego’nun birbirine karıştığına çok tanık oldum/oluyorum.

İş hayatında her kim olursa olsun, önce karşıdaki kişiye Bey ya da Hanım diye hitap etmeli. Özellikle o kişiye adıyla htiap etmek istiyorsa ona “Size adınızla hitap etmemde bir sakınca var mı?” diye sormalı. Sorulmadan kişiye ismi ile hitap etmek yanlış bir davranış. Nasıl ki ilk izlenim çok önemli ise kişinin hoşuna gitmeyen bir hitap şekli ile ona seslenmek ilk izlenimlerinde kötü oluşmasına sebep olacaktır. EGO’su olan insanlar sanırım ilk önce bu saygı kurallarını çiğniyor. Bununla ilgili bir akademik araştırma var mı araştırmadım, ancak gözlemlerimle yola çıkarak bunu yazabiliyorum.

Ego konusunda aslında yazacak çok şeyim var. Bunları zamana yaymakta yarar olduğunu düşünüyorum ama size ego ile ilgili Revolver filmindeki son sahneyi izlemenizi öneririm. Sonrasında da Devrim Demirel’in güzel nasihat bıraktığı benim de katıldığım bu yazıyı okuyabilirsiniz.

 

Görsel kaynak: http://themojocompany.com/wp-content/uploads/2014/01/completaego.gif

Bir Cevap Yazın