BÖTE Öğrencileri hangi alanlarda çalışabilir?

E-Öğrenme üzerine yaptığım sunumlarda muhakkak Bilgisayar ve Öğretim Tekenoloji Öğretmenliği ve eş bölümlerden birkaç öğrenci oluyor. Soru cevap kısmında sordukları sorular aslında sektörleri hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadığını gösterir nitelikte. Elbette bu durum yalnızca BÖTE öğrencileri için geçerli değil. Türkiye’de okuduğu bölümü bitirdiğinde ne yapacağını ya da aldığı akademik eğitimle hangi sektör/sektörleri hedefleyeciğini bilememek sanki bir kader. O zaman bu yazım aslında bu işin bir kader olmadığına inanan öğrenci arkadaşlarıma gelsin.

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği(BÖTE) bölümü mezunları elbette bölümün adından da anlaşılabileceği gibi öğretmenlik mesleğini ilgili okullarda yerine getirebilirler. Tebi ilgili bir okula atanmayı başarabilirlerse.

Peki öğretmenlik dışında bu arkadaşlarımız hangi alanlarda çalışabilir gelin birlikte inceleyelim.

BÖTE öğrencileri aldıkları akademik eğitimle birçok bilişim derslerini mecburi olarak alıyor. Bu durum aslında onlara bilişim alanında inanılmaz iş imkanları sunuyor. Elbette okudukları yıllarda bilişimin hangi kolunda çalışmak isteyeceklerine karar verip o alana biraz daha yoğunlaşabilirlerse. Bilişimin sektörü altında benim arkadaşlarıma öğretmenlik dışında E-Öğrenme Pazarına odaklanmalarını tavsiye ediyorum. Bu sektör hem Türkiye’nin parlayan sektörü olması anlamında hem de yabancı bir dille kendisini destekleyen öğrencilerin bölgesel çalışmalarına da olanak verecek bir sektör. Gelin E-Öğrenme altında BÖTE öğrencileri neler yapabilir birlikte bakalım.

İçerik Geliştirme Uzmanı olabilirler.

Bugün Türkiye’de Capital 500’e girmiş şirketlerin vizyon sahibi olanları e-öğrenmeyi etkin bir şekilde kullanıyor ve şirket içinde küçükte olsa e-öğrenme ekipleri yavaş yavaş yer etmeye başladı. İçerik geliştirme uzmanları özellikle bir yazılımı çok etkin kullanabiliyorsa çok rahatlıkla e-öğrenme materyalleri tasarlayabilir ve inanın bu alanda bu işi bu bölümden mezun olacak öğrencilerden daha iyi kimse yapamaz. Alaylı kişiler bir Adobe Flas’ı ya da Adobe Photoshop’u çok iyi kullanarak ortaya güzel içerikler çıkarabilir ancak bir BÖTE mezunu bir eğitim materyalinin karşı tarafa nasıl sunulacağını çok iyi bilen kişiler olacaktır.

İçerik Geliştirme Uzmanları hem e-öğrenme sektörüne içerik üreten şirketlerde çalışabileceği gibi hem de kendi çalışanlarına eğitim üretmek isteyen büyük şirketlerde de çalışabilir. Adobe Photoshop’la veya başka bir yazılımla bir öğrenme nesnesinin tasarlanmasında yer alabilir. Her şirkette verilecek sorumluluklar farklı olacaktır.

Senaryo Yazarı olabilirler.

Bildiğiniz gibi bir şeyileri öğretmenin en kolay yolu onu pedagojik anlamda uygun bir hikayeye dönüştürmekten geçer. E-Öğrenme sekötürnün vazgeçilmez içerikleri de uygun bir senaryo ile hedef kitlesine sunulmalıdır. Bu yüzden bence BÖTE mezunları bir öğrencinin bilgisayar ya da başka bir cihaz vasıtası ile nasıl eğitim alacağını iyi bildiğinden uygun bir eğitim senaryosu yazabilir.

E-Öğrenme Proje Yöneticisi

Yukarıda özetlediğim iş tanımlarından birisinde birkaç yıl çalışırsanız yavaş yavaş bir e-öğrenme projesinin diğer adımlarına geçiş yapabilirsiniz. Elbette bu bir e-öğrenme içeriğinin oluşturulması için gereken ekibi yönetecek birisine de ihtiyaç olduğunu unutmayın. Zamanla kazanacağınız ekip ve proje yönetme yetkinlikleriyle ileride bir E-Öğrenme Proje Yöneticisi olabilirsiniz.

BÖTE Mezunları başka hangi işlerde çalışabilir ile ilgili bilgileri yazının ikinci serisinde sizlerle paylaşacağım. Sizinde aklınıza gelen ya da yapmayı istediğiniz iş konuları varsa aşağıda yer alan yorum kısmına yazarsanız beraber üzerinde konuşabiliriz.

Yazıyı faydalı bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin. Belki birilerinin hayatı bu yazıyı okuyarak değişebilir.

Resim: BÖTE Kurultayı

BÖTE Öğrencileri hangi alanlarda çalışabilir?” hakkında 9 yorum

 1. “BÖTE” kısaltmasını eskiye nazaran daha çok yerde görmek beni mutlu ediyor.
  Üniversitelerdeki Uzaktan Eğitim birimlerinde çalışma imkanları ve mezunlardan benzeri pozisyonlarda çalışanların olduğunu görmeleri onlar için birer örnek teşkil ediyor. Düzenlenen kurultaylar; kariyer imkanları, mevcut sorunlar ve çözüm önerileri vs hakkında öğrencileri aydınlatıyor.

  Bu blog girdisine yapılmış birkaç yorum görmeyi umuyordum. Sektörden birilerinin böyle paylaşımlarda bulunuyor olması BÖTE’liler için büyük şans.

  Teşekkürler.

  • Eğitim teknolojileri bu yazıdan sonrada gelişmeye ve büyümeye devam etti. Yine etmeye devam edecek, tekrar söylüyorum girişken, yenilikleri öğrenen her BÖTE mezununu güzel imkanlar bekliyor.

 2. Ben bir böte mezunuyum şunu açık açık söylemek gerekirki okuduğuma binlerce pişman oldum kesinlikle bu bölüme gitmeyin işsiz kalmak garantili bölüm çok iyi yazılımcı olmama rağmen öğretmen olduğumuz için kimse işe almak istemiyor veya çok düşük paralar veriyorlar 1500-2000 tl hatta askeri ücretin altında bile teklif edenler var hemde bunlar size göre sağlam diyeceğiniz firmalar tamam ilk başta çok iyi paralar almayı kimse beklemiyor fakat askeri ücret almakta sıkıntı değil ama iş yaşamında bötecilere karşı hiç bir zaman gelecek vadetmiyorlar. O yüzden bana sorarsanız 2 yıllık iyi bir bölüm okumak 4 yıl böte gibi amacı ne olduğu belirsiz bir bölüm okumaktan çok daha iyidir.Şu anda ücretli öğretmenlik yapıyorum tam bir rezalet ama mecbur kaldım. Benim sizlere tavsiyem bu bölümü bırakın yanına bile yaklaşmayın çünkü sonunda hüsrana uğrayacaksınız. Bu dediklerim sizler için şu anda birşey ifade eder veya etmez ama en sonunda herşeyin berbat olacağının garantisini verebilirim. PHP,CSS,HTML,MYSQL,MSSQL,IBM İNFORMİX VE C#.NET KONUSUNDA UZMAN OLMAMA RAĞMEN ÖĞRETMEN OLDUĞUM İÇİN İŞSİZİM.

  • Sizi çok iyi anlıyorum. Birkaç uyanık işverenle görüşüp bu teklifleri aldığınız için canınızı sıkıp motivasyonunuzu düşürmeyin. Kariyer yolu hayat gibi iniş ve çıkışlarla dolu, hep bunu düşünün.

 3. Sizi çok iyi anlıyorum. Birkaç uyanık işverenle görüşüp bu teklifleri aldığınız için canınızı sıkıp motivasyonunuzu düşürmeyin. Kariyer yolu hayat gibi iniş ve çıkışlarla dolu, hep bunu düşünün.

 4. Birşey Merak ediyorum bilgilendirebilir misiniz?

  Önlisans Bilgisayar Programcılığı bitirdim. Lisans olarak Yönetim Bilişim Sistemleri Bitirdim. Bilgi işlem sorumlusu olarak çalışıyorum ve yazılım geliştiriyorum. Ancak Tezli BÖTE Yüksek Lisans okuma gibi bir düşüncem var. Tezli BÖTE Yüksek Lisans mezunu olursam Öğretmenlik yapabiliyor muyum? KPSS’den atanabiliyor muyum? Akademik çalışmalardaki geleceği ne durumda? Bilgilendirme yapabilir misiniz?

  • Merhaba,

   Öncelikle güzel kariyer için tebrik ederim. Bilgisayar alanında hatırı sayılır işler yapmışsınız. Bildiğim kadarı ile devlette atanabilmek için Eğitim Fakültesi’nden ve BÖTE’den mezun olmak gerekiyor. Bunun dışında özel okullarda bir dönem dışardan formasyon alabilen kişiler öğretmenlik yapabiliyordu. Devlet ve vakıf üniversitelerinde formasyon dersleri verilebiliyor.

   Bunların dışında tavsiyem, çalıştığınız alana yoğunlaşmanız olacak. Artık eğitim kısmını tamamlamışsınız gibi görünüyor. Bu yeteneklerinizle çok iyi işler bulabilirsiniz. Elbette bilişime talebin yüksek olduğu yerlerde iyi iş imkanları var. İstanbul vb. büyük şehirlerde iş bulmak daha kolay olur sizin için. Birkaç senede de devlet memurunun aldığından daha fazla kazanabilirsiniz. Doğru bir kariyer planı gerekli gibi.

   Bol şans.

   • Cevabınız ve ilgiliniz için teşekkür ederim. Sizin de deyindiğiniz gibi büyük illerde iş imkanları daha iyi mersin de yaşıyor ve çalışıyorum 6 yılı devirdiğim iş yerimde sadece kurumumuza ait yazılım işlerini yapıyorum özel sektör olduğu için görevim olmayan işleri de yapıyorum ve aldığım maaş 1900 TL malesef burda pek bilişimcilerin değeri yok. Sanıyorum birazda kendini pazarlayabilmeye bakıyor iş.

    • Elbette her işte olduğu gibi bilişim işinde de iletişim becerisi çok önemli. Yaptığınız işi doğru anlatmak, anlaşılmak kariyeriniz için önemli bir özellik. Bence güzel bir yolda devam ediyorsunuz. Yazılım tarafındaki yetkinlikleri biraz daha geliştirmeye bakın, bir işte, web ya da mobil, veya arayüz tasarımı konusunda iyi bir yazılımcı olun. Sonra kariyer fırsatlarını değerlendirirsiniz. Bol şans.

Bir Cevap Yazın